Wrestling - pro členy

Pasování a hry na rozehřátí

 Jedna ruka drží triceps, druhá je za zády. To samé dělá druhý člověk v pozice 50/50 takže obě pravé ruce drží triceps a obě levé záda, to samé platí naopak.

 • Cíl úkolu. Cíl je dostat obě ruce za záda a chytnout si grip (úchop). Začínáme tím, že ruku, kterou držíme triceps tak chceme dostat za záda, to se dělá následovně. Pouštíme triceps a zvedáme ruku v ostrém úhlu, aby ruka co nejsnadněji projela po těle kolem bránící ruky, zajedeme co nejtěsněji kolem trupu, pod rukou, co nás drží za zády.
 • To samé jedou oba zároveň. Přitom měníme i postoj našich nohou. Postoj měníme podle toho, kterou rukou držíme záda, ruka, co drží záda, je vepředu tak i stejná noha je vepředu. Tomu říkáme „pro pasování“ u toho měníme bojový postoj, když, máme obě ruce za zády, máme nohy ve stejné úrovni. Když dvojice zvládají, přidáváme odpor tak že tlačíme ruku, která drží záda k tělu, aby se druhému hůř dostávalo skrz bránící ruku.
 • Ruka na lopatku. Můžeme navázat, tak, že se snažíme, ruku, kterou máme za zády dát na vzdálenější lopatku a stáhnout soupeře níž, přitom bychom měli skončit vedle sebe bokem, s tím, že jsme nohama za soupeřovými zády a kontrolujeme volnou ruku.
 • Zvedání soupeře. Dalším cvikem při pasování je že na potřetí výměně jeden ze dvojice povolí a nechá si chytnout dva „underhůky“ (Obě ruce dáme za zády druhého) (under-hook). Následuje sjetí po těle, co nejtěsněji to jde, až tak že se dostaneme spojeným „gripem“ (spojením dlaní) pod koleny. V dřepu s rovnými zády, chodidla máme celé na podlaze, nohy máme na šíři ramen a zvedáme soupeře, snažíme se svázat nohy, aby soupeř nenaskakoval „guard“ (spojení soupeřových nohou za vaše záda). Zadáme si počet zvednutí nebo nastavíme čas podle potřeby.  
 • Boj o svázání soupeře pod rukama. Snažíme se pomocí pasování dostat pod soupeřovi ruce. Snažíme se dostat dva úchopy, pod soupeřovy ruce (Double underhook). Hlava jde k hrudi. Nohy jsou na celých chodidlech. Jsme pokrčeni v kolenou. Lokty tlačíme k tělu soupeře a vyvíjíme tím tlak na trup.
 • Boj o záda. Snažíme se dostat, soupeři do zad. Snažíme se dostat dva úchopy, pod soupeřovy ruce (Double underhook). Uchem, jdeme k soupeřové páteři. Nohy držíme od soupeře. Lokty tlačíme k tělu soupeře a vyvíjíme tím tlak na trup.

Chytání grip-ů. „Grip-fight.“ (Chytání úchopů)

 

Jde o to, že chcete kontrolovat obě soupeřovi ruce nebo jednu ruku svými úchopy. Když je ruka zachycena snažíme se zbavit zachycení ruky tak, že vytvoříme tlak proti palci ruky, která nás drží. A snažíme se kontrolovat ruce soupeře, co nejdéle. Hýbeme se a napodobujeme skutečný souboj, začínáme pomaleji a pak přidáváme intenzitu. 

 • Hra, při které se chceme soupeři dostat ruky, za záda soupeře pod rukama „underhook“ druhého a chytit a udržet soupeře po tři sekundy. Snažíme se udržet, co nejtěsněji a nejpevněji u protivníka. To nám simuluje nástup na shození soupeře z lepší pozice. 

Šlapání na nohy

 

Cílem je šlápnout na nohu druhého a naučit reakci očí i nohou k lepšímu pohybu. Můžeme se držet v klinči. Nedupeme na nohy. Snažíme se uhýbat.

 

Cílem je šlápnout na nohu druhého a naučit reakci očí i nohou k lepšímu pohybu. Můžeme se držet v klinči. Nedupeme na nohy. Snažíme se uhýbat.

Útok po čtyřech na nohy

 

Jeden ze dvojice se snaží chytit druhého za kotníky, ale musí se snížit a chodit po nohou i po rukou zároveň. Začíná se ze stoje. Po každém povedeném i nepovedeném útoku jdeme zpět na nohy do postoje. Druhý se snaží uhnout doteku.

Dostání se z pasivní pozice do dominantní

 

Jeden si lehne na záda. Druhý si vybere, jak druhého zalehne. Člověk ze spodu se snaží vstát. Bránící ho udržet na zádech. Nepoužíváme údery.

Shození na záda z kleku ve dvojici

 

Klečíme na kolenou. Snažíme se shodit druhého na zem.

Nevstáváme na celé nohy a nepoužíváme údery. Na zádech se snažíme udržet soupeře 3 sekundy.

 

 

Shození na záda z kačáků. Ve dvojici

 

Jsme v dřepu a pohybujeme se s ohnutými koleny. Snažíme se druhého shodit na zem na záda. Přitom se nesmíme zvednout ze dřepu.

Bránící a útočící. Míč, kužel

 

Jsme ve dvojici. Určíme si útočníka a bránícího. Můžeme využít i týmovou hru. Zadáme předmět, kterého se má útočník zmocnit, kužel, míček. Bránící ho chrání. Útočící ho má za úkol sebrat. V týmu můžeme dát na každý konec místa míček a kužel a kdo se zmocní kuželu protihráče vyhrává. Nepoužíváme údery.

Vytlačení z kruhu ve dvojici

 

Snažíme se vytlačit druhého z kruhu. Nepoužíváme údery. Můžeme zvedat soupeře. Můžeme používat pasování.

 

 

Sumo, vytlačení z kruhu

 

Dáme dlaně proti sobě. Snažíme se vytlačit soupeře za vytyčenou hranici. Snažíme se udržet dlaně proti sobě.

Dotýkání se chodidel a úhyb

 

Stojíme naproti sobě lehce přikrčeni v bojovém postoji. Snažíme se na střídání dotknout chodidla sportovce proti nám. Druhý se snaží uhnout posunutím nohy dozadu. Následně prostřídáme ve dvojici role. 

Sprawl a dotek podle strany

 

Stojíme naproti sobě v bojovém postoji lehce přikrčeni. Jeden ze dvojice zasáhne z vnější strany stehno druhého ve dvojici. Ten podle strany, kterou byl zasáhnut zahájí obranu proti shození zachycením nohou (Sprawl and takedown). Na zasáhnuté straně jdeme pánví k zemi, kde tlačíme kyčel k zemi. V boji bychom tlačili proti soupeři. Dotek stehna simuluje stranu útoku, na kterou zaútočí stranu těla a kde dá svou hlavu.

Běh na místě a 4 cviky, podle čísla

 

 

 • Běžíme na místě, kmitáme rukama.
 • Říkáme cvik podle čísla od 1 do 4. Poté pokračujeme v běhu na místě.

 

 1. Dotek levou rukou země.
 2. Dotek pravou rukou země.
 3. Dotek oběma rukama země.
 4. Výskok s koleny do pasu.

Kontrola a stahování hlavy + obrana

 

 Jsme ve dvojici. Jeden ze dvojice se snaží chytit hlavu soupeře a stahovat jí směrem dolů. Můžeme využít jednu nebo obě ruce. Bránící se snaží uhýbat hlavou a sundávat ruce chytajícího pomocí svých rukou.

Chytání a uhýbání. Body na těle

 

Nastavíme body na těle. Můžou to být kolena, ramena, zápěstí a hlava. Body můžeme kombinovat jako hlava a zápěstí. Jeden se snaží zasahovat nastavené body. Druhý se snaží uhýbat soupeři.

Silový workout ve dvojici pro (Wrestling)

 

 1. Swing s člověkem. Jeden ze dvojice chytí zezadu člověka kolem pasu, spojí ruce před jeho břichem a narovná se. Ten ze dvojice, který je zachycený pokrčí kolena. Druhý s ním jede swing. Mírně pokrčí kolena a pánví vyhazuje nahoru. Máme rovná záda.

 

 1. Tlačení ve dvojici s pasováním. Cílem je přetlačit člověka, který dělá odpor. Přitom pasujete ruce.

 

 1. Verze 2. Dotlačení ke zdi. Cílem je dotlačit se navzájem zády ke zdi, pracují oba, začíná se 5 metrů od zdi. Ve dvojici se střídá jen, kdo začne zády u zdi. Jinak je cílem dotlačit toho druhého zády ke zdi. Můžete soupeře zvedat.

 

 1. Přenesení s odporem. Uděláme dvojici zhruba podle váhy. Stoupneme si naproti sobě. Jeden ze dvojice chytí druhého za zády. Zvedne ho a snaží se s ním přeběhnout tělocvičnu. Při vyzvednutí klade odpor ten, co je nesen.

 

 1. Tlačení s odporem. Penetration step. Chytneme lehce pod koleny soupeře. Ramenem tlačíme soupeře. Pomocí penetration step-u. Soupeř nám dělá odpor.

 

 1. Zabrání nohou, zvednutí a kroky. Svážeme soupeřovi nohy. Srovnáme záda. Zvedneme soupeře. Uděláme několik kroků. Využíváme dynamiku při zvedání.

MMA wrestling vs wrestling pro BJJ

 

MMA

 

– Snap hlavy (Stahování hlavy se moc nevyužije).

– Hrozí údery

– Můžeme zakrýt shození údery nebo kopy. Nutíme soupeře zakrýt se a snížit mu zorné pole.

– Ideálně začínáme z pozic, a ne od sebe.

– Natahování soupeře na sebe je nebezpečné.

– Využíváme chození pod údery soupeře a můžeme následně shazovat.

– Využíváme zachycení kopů je shození soupeře.

– Chození pák na nohy z postoje je riskantní.

– ztráta pozice je riskantní.

– Můžeme využívat lehkých úderu.

– Využíváme boj u klece nebo zdi.

– Snažíme se soupeře nahnat ke stěně. 

 

 

BJJ nogi – grappling

 

– Efektivní kontrola hlavy

– Hůře se zakrývá strh

– Využíváme stahování hlavy a návaznost na shození přes zabrání nohou.

– Začínáme od sebe nebo v klinči.

– Můžeme na sebe natahovat soupeře.

– Můžeme rovnou útočit na nohy.

– Ztráta dobré pozice není tak riskantní.

– Musíme shazovat soupeře v prostoru.

 1. Dril

 

 • 3 minuty kola a 1 minuta pauza  

 

Frame natažených rukou. Snažíme se od soupeře držet vzdálenost na délku paží. A uhýbat do stran. 

 

Frame předloktí. Když je soupeř blízko, využijeme předloktí, které zabrzdí útok o klíční kost.  Poté ustupujeme do stran. 

 

Double leg defence zvedání soupeře (Double underhook). Když nám soupeř útočí po nohou a chce nás shodit, můžeme využít podvlečení rukou pod rameny. Snižujeme těžiště nebo klekneme na jedno koleno. Provlečeme ruce pod rameny a zvedáme je do výšky. Navazujeme vykloněním jednoho boku výšky a přechod do boku nebo zad. 

Dril

 

Frame jen pánvi. Ke zlepšení obrany si zkusíme bránit útok na nohy jen pomocí pánve. Při útoku odskočíme tak aby na nohy druhý člověk nemohl útočit, a tlačíme proti němu pánev. Snažíme se soupeře zatlačit k podlaze, a přitom udržet rovnováhu. 

 

Single Double leg a obrana. Když nás při Sprawl-u soupeř stihne chytit za nohy. Můžeme jako obranu spojit ruce pod břichem. Až ucítíme tlak, na jakou stranu nás chce soupeř shodit, tak na tu stranu začneme přes sebe točit soupeře tak až dopadneme do pozice, když jsme nad soupeřem. Soupeř nás většinou shazuje na protější stranu, než má svoji hlavu na našem boku. Lze využít u jedné i u obou zachycených nohou. 

 

Naznačení útoku, Sprawl a penetration step.  Trénink reakce obrany a útoku. Jeden ze dvojice naznačí útok pohybem těla a rukou, reakce na to je Sprawl. Následuje penetration step a libovolné shození. 

 

 

Práce. 2 minuty dril a 1 minuta pauza.

 

Shození za shození. Cílem je shodit soupeře na zem, pomocí penetration step. Shození je libovolné. Postupně zvětšíme odpor v obraně a dynamiku v útoku.  

 

Shození přes vstup do zad. Začínáme naproti soupeři a dostáváme se do zad. Ze zad útočíme libovolně. 

 

Shození a sprawl. Cílem je shodit soupeře na zem, pomocí penetration step. Obránce dělá Sprawl jako obranu. 

 

Shození, sprawl a vysednutí z želvy. Snažíme se shodit soupeře pomocí penetration step. Soupeř nás zastavil pomocí Sprawlu. Skončili jsme v (želvě) a soupeř má (S-Belt). Zachytíme ruku pomocí chicken-wing (Máme pokrčenou ruku a pomocí bicepsu a předloktí a stlačujeme ruku k sobě. Vzdálenější nohou od zachycené ruky se snažíme jít do kříže přes střed těla. Zapřeme se chodidlem o podlahu. Propneme se v kyčli a točíme se za soupeřova záda. 

 

Shození, Sprawl, oba stávají a druhý shazuje soupeře na zem.  První se snaží shodit soupeře na zem, ten to však ubrání pomocí Sprawl-u a zvedá se i se soupeřem. Člověk, který dělá Sprawl vytváří frame na krk. Když se oba zvedají, tak druhý kontruje útok na nohy.

 

 • Shození přes levou i pravou stranu. Každou techniku jedeme 2 minuty. Střídáme obě strany útoku  

 

Přehoz přes hlavu. Držíme se v klinči. Přechytneme si jednou rukou na overhook.Jednou rukou jdeme soupeři za soupeřův krk. Druhou rukou potahujeme k sobě triceps.  Vytočíme se zády k soupeři a natáhneme si jej na záda. Poté si pomůžeme nohou a podkopneme nohy a přehazujeme soupeře přes sebe.

 

Přehoz přes bok. Držíme se v pasování 50/50. Jednou rukou potahujeme triceps ruky, která je nám blíže. Druhá, která je za zády se snaží jít až ke vzdálenějšímu ramenu soupeře. Natáhneme si soupeře na záda a poté ho přehazujeme přes vlastní bok.

 

Zápasnické okénko. Držíme se v nataženém klinči. Jednu soupeřovu ruku si natahujeme za hlavu. Bokem klekáme k soupeři a zachytáváme pod nohou. Způsob hodu je už libovolný.

 

Přehoz přes rameno. Držíme se v klinči. Otáčíme se k soupeři zády a natahujeme soupeřovu bližší ruku přes své rameno, následně zachytáváme ruku k hrudi a skočíme do kleku a přehazujeme soupeře přes sebe.

 

Single leg. Libovolné shození přes jednu nohu.

 

Double leg. Libovolné shození přes dvě nohy.

 

Naznačení útoku a sprawl. Jeden naznačuje útok, druhý dělá obranu pomocí Sprawlu. Naznačení stačí pomocí rukou. Trénujeme reakci obrany na útok, a přitom se snaží co nejrychleji vyskočit zpět na nohy.

 

Naznačení útoku na jednu nohu. První ze dvojice viditelně naznačí plácnutí jednou rukou na jedno koleno. Reakce je že, obě ruce jdou na zem, noha, na kterou je útočeno, jde natažená za sebe. Poté se člověk vrací do bojového postoje.

 

Naznačení shození, sprawl jako obrana a útok přes penetration step. Jako první naznačí útok jeden ze dvojice. Druhý udělá sprawl a přes penetration step se snaží jít do pozice na útok přes nohy.

 

Tlačení proti penetration step. Stoupnete si naproti sobě. Jeden ze dvou se zapře dlaněmi o ramena a dělá tím odpor proti penetration stepu. Z lehčího odporu navyšujeme sílu.

 

Sprawl do strany a zatlačení hlavy k podlaze. Jeden ze dvojice zaútočí na nohy. Obránce udělá sprawl a přitom jde do strany. Stlačíme hlavu k podlaze a vracíme se naproti soupeři.

 1. Zabrání boku soupeře a press hlavou. Jeden ze dvojice zabere kolem pasu soupeře. Chytneme mu vzdálenější ruku. Hlavu tlačíme pořád do soupeře. Ten se nám brání.

 

 1. Zabrání soupeře a press hlavou. Stoupne si dvojice naproti sobě. Jeden ze dvojice chytne zámek rukou za zády a tlačí soupeře hlavou. Druhý klade odpor.

 

 1. Výhoz z boku. Jdeme do protisměru postoje. Snížíme se. Jdeme jednou rukou kolem pasu ze přední strany. Naše zadní noha jde za přední nohu soupeře. Hlava jde za soupeřova záda. Spojím zámek rukou za soupeřovým vzdálenějším bokem. Srovnáme záda a podřepneme si. Zvedáme soupeře nad zem a hlavou zabereme, tak aby se otáčel obličejem k podlaze. Síla vychází z pánve, jako když děláme swing.
 • Jednotlivě zkusíme. Všechny tři varianty. Pak je spojíme do jednoho drilu, kdy jeden hází a druhý se snaží vstát.

 

 1. Záda a zatlačení loktu do stehna. Jsme v zádech. Držíme soupeře za zády. Ruce máme spojené nad pánví. Nahmatáme loktem místo na stehnu lehce pod pánví. Celou váhou zatlačíme do lokte a počkáme, jestli se soupeřovi podlomí noha.

 

 1. Záda a rotace přes nohu. Jsme v zádech. Držíme soupeře za zády. Ruce máme spojené nad pánví. Nastavíme jednu nohu, která je propnutá a špičku nohy tlačíme k sobě. Točíme se za svou nataženou nohou, a přitom si sedáme. Nevyužíváme sílu v rukou ale sílu gravitace.

 

 

 1. Záda a háček zepředu. v zádech. Držíme soupeře za zády. Ruce máme spojené nad pánví. Tlačíme soupeře dopředu. Vybereme si nohu, kterou chceme zaháknout. Snažíme se celou holeň dát na podlahu před holeň soupeře. Noha dělá soupeři překážku, a proto padá.

 

 1. Záda a rotace přes stehno. Jsme v zádech. Držíme soupeře za zády. Ruce máme spojené nad pánví. Leháme na zádech, vjedeme pod jedno stehno. Kolem stehna soupeře rukou a scvakneme ji mezi bicepsem a předloktím. Z těla uděláme překážku. Rotací a tahem směrem od těla shodíme soupeře přes sebe k zemi.

 

 1. Dostaneme se do zad. Chytneme (gable-grip) (dlaně k sobě). Jedna noha mezi soupeřovy nohy. Tiskneme soupeře kolem pasu. Jednu nohu dáme na střed za soupeře. Druhá noha došlapuje dopředu a pánví vyhazujeme soupeře do vzduchu. Hruď a hlavu máme na soupeřových zádech.

 

 1. Záda a přetočení přes stehno střižení nohou. Zabereme soupeřovy záda. Vyjdeme do jedné strany. Střihneme nohama a bližší nohu k soupeři nastavíme za jeho nohy. Vytočíme koleno směrem od zad soupeře. Doklekáváme na druhé koleno. Převalujeme pomocí rotace soupeře přes nastavenou nohu.

 

 1. Zachycení noh u kotníků a rameno pod koleno. Držíme soupeře v zádech. Soupeř nám rozpojuje úchop. Pouštíme úchop, chytáme soupeře pod kotníky. Rameno zaboříme pod kolena a soupeř padá před sebe.

 

 1. Chycení kolem pasu (Body lock) a háček v postoji. Držíme soupeře v zádech kolem pasu (body lock). Tlačíme soupeře dolů. Jsme na více na jedné straně za zády soupeře. Nohou bližší k soupeři uděláme háček nohou za kotník soupeře, který je k nám blíže. Potáhneme nohu od soupeřova středu a soupeř se rozkročí. Poté můžeme soupeře zachytit háčkem.

Dril – Útěky ze zad

 

 • Soupeř v zádech a útěk. Rozpojení přes kimura grip. Chytneme do kříže ruku soupeře za zápěstí. Druhou ruku podvlečeme pod rukou soupeře, kterou držíme a chytneme se za vlastní zápěstí. Trhem se snížíme a natáhneme ruku níž, poté se točíme za soupeřova záda.

 

 • Soupeř v zádech a útěk. Zatlačení proti rukám. Chytneme jednou rukou horní ruku úchopu soupeře a to shora. Druhou rukou dlaní přitlačíme svou, pokrčíme se v nohou. Vší silou zabereme proti úchopu a celým tělem jdeme níž. Poté se točíme k soupeři.

 

 • Soupeř v zádech a útěk, pomocí kotoulu. Soupeř nám drží záda. V nouzové situaci uděláme para-kotoul do strany, poté leháme na záda do open guard-u nebo vstáváme od soupeře.

 

 • Soupeř v zádech a útěk. Háček nohy a útěk přes soupeřovu nohu. Když se nás snaží soupeř vyhodit do vzduchu. Zkusíme naším kotníkem zaháknout z vnější strany lýtko soupeře. Vytvoříme z kotníku háček. Šáhneme po druhé noze soupeře a snažíme se nohu zvednout mezi svými nohami tak aby soupeř spadl.

 

 • Soupeř v zádech a útěk. Háček nohy a útěk přes kotoul do páky. Když se nás snaží soupeř vyhodit do vzduchu. Zkusíme naším kotníkem zaháknout z vnější strany lýtko soupeře. Vytvoříme z kotníku háček. Šáhneme po druhé noze soupeře a snažíme se nohu zvednout mezi svými nohami, uděláme kotoul, jednou nohou, co máme mezi soupeřovými, zakopneme patou při kotoulu. Objímáme nohu. Měli bychom spadnout do páky na koleno.

 

 • Soupeř zádech a výhoz a přetočení se do kotoulu. Soupeře máme v zádech. Soupeř nás zvedá v zádech nebo do boku. Snažíme se brzdit pád rukou a nohou, která je blíže k soupeři a podle strany, do které nás vytočí. Jakmile zabrzdíme, jdeme do kotoulu přes rameno ruky, kterou jsme brzdili pád.

 

 • Útěk z pozice bodylock v postoji a přes loket. Soupeř je za našimi zády. Má ruce kolem našeho pasu (body lock). Na jedné straně se snažíme dát loket pod úchop soupeře. Druhou rukou, kterou jdeme přes náš střed chytáme loket soupeře a zvedáme jej nahoru. Zároveň povolíme nohy, abychom sjeli loktem pod úchop. Točíme se k soupeři a chytáme se do pasování.

 

Single leg – Útoky

Single leg s hlavou dovnitř. Zaútočíme na soupeře přes penetration step. Když jsme u soupeře, zabereme jednu nohu. Hlavu dáme uchem k tělu, tak abychom se dívali od nohy, kterou držíme.  Rukou, kterou máme blíž k zádům soupeře, tak tu máme pod nohou soupeře dlaní dolů. Druhá ruka je dlaní vzhůru. Spojíme ruce. Stoupneme si. Scvakneme nohu, kterou držíme v rukou pomoci našich nohou. Scvakneme rukama nohu k hrudi. Hlavu máme u hrudi. Srovnáme záda, až je máme narovnaná a jsme v polo dřepu.

Single leg – přes vstup do zad. Držíme single leg. Hlavu vytočíme, vedla těla. Nohou u soupeřových zad uděláme side-step (ukročení do strany) směrem ke středu těla soupeře. Zabereme ramenem do nohy, jako bychom dávali soupeři úder ramenem do nohy. Jak se rameno dotkne nohy, začneme rotovat směrem od soupeře a zároveň směrem k zemi.

Single leg – nadzvednutí soupeře. Držíme single leg. Odkročíme od soupeře nohou, která je z vnitřní strany. Nohou tedy uděláme (side-step) (ukročení do strany) směrem od soupeře vedle naší druhé nohy. Pustíme jednou rukou úchop nohy a chytneme soupeřovu nohu pod kotníkem. Druhou rukou za vzdálenější bok nebo rameno. Zvedáme nohu soupeře u kotníku. Rozpohybujeme soupeře. Podkopáváme stojnou nohu u kotníku ze zadní strany.

Single leg – přechod na obě nohy.  Přechod na obě nohy. Držíme single leg. Hlavu vytočíme, vedla těla. Zabereme ramenem do nohy, jako bychom dávali soupeři úder ramenem do nohy. Jak se rameno dotkne nohy, začneme rotovat směrem od soupeře a zároveň směrem k zemi. Soupeř útok ustojí. Začneme rotovat na druhou stranu. Rozpojíme úchop nohy. Svážeme obě nohy soupeře k sobě pomocí rukou. Dlaně vytvoří zámek, spojíme ruce dlaní k sobě. Přitiskneme soupeřovi nohy k sobě a zatlačíme ho k podlaze.

Single leg – Propnutí nohy v kolenu. Držíme single leg. Jednu z nohou přiložíme lýtkem nad patu soupeře. Začneme propínat soupeřovo koleno. Chytneme na zrcadlové straně rukou soupeřovu stojnou nohu, abychom mu zabránili v pohybu. Druhou ruku můžeme dát za soupeřova záda. Tlačíme šikmo dopředu a k zemi.

Single leg – nabrání pod kotníkem. Držíme single leg s hlavou dovnitř. Uděláme vnitřní nohou krok do vnější strany (Sidestep). Podebereme bližší rukou nohu soupeře až u kotníku. Druhou rukou chytneme soupeře za vzdálenější rameno. Nastavíme nohu za soupeřovu stojnou nohu. Zvedáme soupeřovu nohu, rotujeme soupeře směrem dozadu a dolů.

Single leg – Ruka bránící stehnu soupeře v pohybu. Držíme single leg. Hlavu máme vedle soupeře. Začneme rotovat směrem od soupeřovi stojné nohy směrem dolů. Pustíme naši ruku z vnitřní strany a přiložíme jí na stehno soupeřovy stojné nohy z vnitřní strany. Zabráníme tím soupeřovy v pohybu a soupeř padá.

Single leg a podmet. Nabereme single leg s hlavou uvnitř. Pouštíme vnější ruku, která drží soupeřovi nohu. Volnou rukou chytneme za bok soupeře rukou kolem zad. Přitom vnitřní nohu držíme neustále soupeřovi nohu. Následně se snažíme podmést soupeře nohou, která je více za soupeřem. Pomůžeme si rukou, která drží soupeře, tak že soupeře rotujeme směrem dozadu. Podrážíme soupeře nohou, aby spadnul přes stojnou nohu.

Single ze zadní strany. Naberme single leg. Vytáhneme hlavu ven. Pouštíme svázanou nohu soupeře. Vnitřní rukou zatáhneme soupeře k sobě. Hlavu tlačíme soupeřovi do boku. Točíme se tělem směrem za soupeře. Druhou rukou jdeme opět kolem nohy, kterou jsme drželi. Jsme teď za soupeřem. Hlavu máme na vnější straně u soupeřové nohy. Držíme soupeřovu nohu pomocí obou rukou. Ramenem tlačíme zároveň směrem dopředu a k zemi.

Nízký single leg. Jdeme po nohách soupeře. Jdeme k jedné noze soupeře. Rameno dáme nad kotník soupeře. Hlavu dáme do vnější strany. Dlaněmi držíme nohu soupeře na místě a na zemi. Ramenem tlačíme směrem vpřed. Tím propneme nohu v koleni soupeře a soupeř padá k zemi.

Obrana sing-leg 

 • Při nabírání nohy chytáme raptor-hook (chytneme ruku shora, přitom dlaň a prsty drží triceps). Nohu vytáhneme ze sevření a holení tlačíme proti stehnu. Druhou rukou kontrolujeme zbývající ruku. Čelo je zapřené do hlavy.
 • Obrana single leg s hlavou vevnitř. Soupeř nás zachytí za jednu nohu s hlavou u našeho boku. Soupeře si chytneme za vzdálenější bok, druhou rukou se odrazíme od soupeře. Vytáhneme nohu a opřeme si holeň námi bližší nohu. Odskočíme a druhou nohu pokrčíme, jako když jdeme do překážkového sedu. Dopadneme vedle soupeře, poté můžeme řešit útok přes zápasnické kladivo.
 • Obrana single leg. Nadzvednutí soupeře – svázání rukou. Dlaní zvedáme hlavu, dostáváme se k hlavě tak že je ucho vedle ucha. Spojíme si ruce, abychom rozbili zámek rukou, a prokopáváme nohu do země. Svážeme ruce. 
 • Obrana single leg – kimura. Ruku, kterou máme volnou, přejedeme přes hlavu předloktím směrem k podlaze. Zachytáváme vzdálenější ruku u zápěstí. Druhá ruka jde přes tělo a zachytává zápěstí své druhé ruky.  Máme kimura-grip, taháme ruku soupeře k podlaze směrem za jeho záda. 
 • Zápasnické kladivo. Když nám soupeř zachytí nohu. Zachytávám jednu ruku přes záda a druhou pod nohou, spojím ruce a přetáčím soupeře na stranu, kde tlačí silou.
 • Single leg obrana. Zaražení soupeře do země. Snížení těžiště. Raptor-hook. Pomocí dlaně pod bradou a zatlačení pánve směrem vpřed, dostaneme hlavu na střed těla. Zatlačíme dlaní na hlavu a skočíme na koleno. Soupeřovi zbývá pouze jedna noha. Scvakneme ruku a hlavu mezi kolena. Zachytíme ruku o bok na straně naší volné nohy. Přetáčíme na bok zachycené nohy a druhou zabrzdíme předloktím o podlahu. Prokopneme nohu a točíme se k soupeři do kříže. 
 • Single leg – vytažení nohy a spawl. Soupeř nám chytne nohu do (single leg), my se snažíme dostat nohama, co nejdál od soupeře (Sprawl). Dostaneme se na koleno zachytnuté nohy. Tlačíme hlavu soupeře k zemi. Vytočíme se od soupeře. Protočíme zachycenou nohu směrem od soupeře. Vyšvihneme koleno zachycené nohy směrem od soupeře a dostáváme se od soupeře.
 • Single leg a holeň kolmo do soupeře, obrana. Zabere nám soupeř nohu. Soupeř má hlavu u hrudi. Zabereme (Overhook nebo raptor hook) ruku kolem soupeřové ruky. Vytáhneme naši zachycenou nohu mezi soupeřovými. Koleno vytažené nohy vytočíme přes náš střed. Tlačíme holenní kostí do horní části stehna. Volnou rukou se odtlačujeme od soupeře. Stojnou nohu se snažíme dát od soupeře daleko, tak aby nás nemohl podmést. Soupeř nás může zvedat, my se přitom udržíme.
 • Single leg na zemi a rotace od těla stlačení hlavy a odejití ven. Soupeř nám zachytne single leg. Kolena máme však na zemi. Pánev tlačíme proti soupeři. Zatlačíme dlaní soupeřovi na zátylek směrem mezi a držíme hlavu soupeře u země. Otočíme se směrem od soupeře. Volnou nohou šlápneme na chodidlo. Kolenem kopneme přímo od soupeřovi hlavy a odcházíme pryč.

 

 • Obrana single leg a uchi mata. Chytneme overhook. Vytáhneme nohu z háčků. Nohou stoupneme před soupeřem. Stojíme na šířku ramen. Soupeř je za námi. Druhou rukou, kontrolujeme triceps soupeře. Nadhodíme si soupeře i bokem. Kopneme stehnem o stehno soupeře. Jdeme do předklonu a taháme triceps směrem k našemu tělu a vytváříme tím rotaci.

Dril Double leg

 

Double leg. Skrčíme se. Uděláme jet-step. (Snížíme těžiště. Zvedneme ramena k hlavě. Lokty dáme k tělu. Svou zadní nohu dáme blíž ke středu našeho těla. Odrazíme se od zadní nohy směrem vpřed.)

Jdeme k soupeři pomocí přes koleno (penetration step). Chytneme soupeře pomocí dlaní pod koleny, hluboko dovnitř jako bychom chtěli obejmout celé koleno. Hlavu dáme narovnanou vedle přední nohy soupeře.  Naše noha, která je blíž ke středu těla protivníka je na kolenu. Druhá noha je na chodidle vedle soupeře.

Double leg – Shození přes jednu nohu – rotace do strany

Zatlačíme hlavou směrem ke středu soupeře. Odrážíme se od nohy, která je zapřená o chodidlo směrem přes střed soupeře. Zvedáme se. Druhá noha jde vedle zrcadlové nohy protivníka, tak aby koleno bránilo v pohybu do strany. Zvedáme nohu soupeře, která je blíž k hlavě a vykloníme ho k zemi.

Double leg – Shození přes svázání nohou

Spojíme ruce zámkem, kolem noh soupeře. Zatlačíme hlavou směrem ke středu soupeře. Odrážíme se od nohy, která je zapřená o chodidlo směrem přes střed soupeře. Zvedáme se. Vykláníme soupeře, k zemi.

Double leg – Shození přes pod trh

Držíme soupeře pod koleny. Jedním kolenem si nastoupíme hluboko mezi nohy soupeře. Pokrčíme nohy v kolenou. Hlavu i tělo máme u soupeře. Zvedáme se v nohou. Snažíme se rukama trhnou vzhůru a od sebe. Máme přitom rovná záda.

Double leg – Zakročení nohy soupeře

Jdeme k soupeři přes (penetration step). Hlavu máme vedle soupeře. Jsme rovni v zádech. Na straně, kde máme hlavu zakračujeme soupeřovu nohu z vnější strany. Nohu, kterou zakračujeme musíme dát holenní na zem a scvaknout soupeřovu nohu mezi lýtkem a zadním stehnem naší nohy.

Double leg a shození při soupeřově obraně. (Sprawl)

 • Rotace k soupeři. Zaútočili jsme na soupeře a držíme soupeře pd koleny. Soupeř nás zalehl a tlačí nohy od nás. Vytáhneme hlavu vedle boku soupeře, abychom s ní mohli zatlačit do soupeře. Opřeme se o chodidlo nohy, na straně, kde máme hlavu. Rukou na vzdálenější straně od nás blokujeme soupeři v pohybu. Druhou rukou zvedáme soupeřovu nohu nahoru. Najednou zatlačíme hlavou a opřenou nohou k soupeři a převalíme ho na záda.
 • Rotace od soupeře – přes jednu nohu. Vytáhneme hlavu na jedné straně. Soupeř zareaguje a opře si nohu o chodidlo na druhé straně. Chytneme druhou nohu oběma rukama. Zatlačíme ramenem do soupeře směrem, kde nemá oporu a přetáčíme ho na záda.

Double leg, přehození a do hvězdice.  (Most přes soupeře). Snažíme se shodit soupeře přes penetration step. Soupeř nás zachytává pomocí gilotiny a snaží se nás přehodit pomocí kotoulu vzad. My skáčeme do mostu vedle soupeře na opačnou stranu, než nám soupeř drží hlavu. Při mostu po celou dobu držíme pánev vysoko a váhu na soupeři. Přetáčíme se kolem své osy, směrem k soupeřovým nohou.

 

Stabilizace při double leg takedown. Shodíme soupeře na zem. Máme svázané ruce pod hýžděmi. Hlavu dáme na druhou stranu, než mám tělo. Překročíme nohy, zvedneme pánev. Tlačíme rameno do břicha. U kotníků zatrianglíme nohy. Hlavu tlačíme do soupeře na střed těla. Chceme se dostat pod bradu. Ruce držíme u boku. 

jednu nohu. První ze dvojice viditelně naznačí plácnutí jednou rukou na jedno koleno. Reakce je že, obě ruce jdou na zem, noha, na kterou je útočeno, jde natažená za sebe. Poté se člověk vrací do bojového postoje.

Naznačení shození, sprawl jako obrana a útok přes penetration step. Jako první naznačí útok jeden ze dvojice. Druhý udělá sprawl a přes penetration step se snaží jít do pozice na útok přes nohy.

Tlačení proti penetration step. Stoupnete si naproti sobě. Jeden ze dvou se zapře dlaněmi o ramena a dělá tím odpor proti penetration stepu. Z lehčího odporu navyšujeme sílu.

Sprawl do strany a zatlačení hlavy k podlaze. Jeden ze dvojice zaútočí na nohy. Obránce udělá sprawl a přitom jde do strany. Stlačíme hlavu k podlaze a vracíme se naproti soupeři.

Obrana double leg

Double leg and hip escape. Soupeř nám sváže obě nohy, povalí nás na zem. Nejdříve se zvedneme až na dlaň, druhá ruka odtahuje soupeře. Jedna ruka jde za vzdálenější bok a chytne si (raptor hook) ruku přes soupeřovu ruku. V tomhle momentě se zvednete rukou od země a své nohy trhnete za sebe, hned se je snažíme dát do Sprawlu. Abychom dril mohli opakovat, necháme se ještě jednou svalit na zem a opakujeme obranu.

Zápasnické kladivo. Útok na nohy obě nohy přes penetration step. Jako obranu využijeme sprawl, soupeř nám i přesto zachytí nohy. Převalíme se přes soupeře. Jedna ruka jde přes záda mezi nohy, druhá ruka jde pod břicho. Ruce pevně spojíme u stehna. V momentě, jak proti nám soupeř zatlačí, přehazujeme soupeře přes sebe.

Zápasnické kladivo pod břichem. Soupeř jde shození přes obě nohy (Double leg takedown). Soupeř nám zabere nohy. Převalíme se přes soupeře. Chytíme jednou rukou soupeře kolem pasu. Druhou rukou chytáme soupeře za holeň. Převalíme soupeře přes sebe. Propínáme v průběhu nohy (Sprawl). Držíme stále pás soupeře.

Napodobené zápasnické kladivo. Soupeř nás chce shodit zachycením nohou. Přitom jak nás shazuje soupeř se na soupeře navalíme hrudí na jeho záda. Jednou rukou chytneme soupeře pod břichem. Druhou rukou se opřeme o dlaň natažené ruky. Nadzvedneme hýždě od země. Nohy roztahujeme od sebe a zároveň od soupeře. Pánev následně tlačíme k zemi.

Soupeř nás zvedne při zápasnickém kladivu. Soupeř nám zabral nohy. Chytili jsme soupeře pod břicho, ale soupeř se s námi nadzvednul. Obejmeme soupeře kolem trupu a zároveň se snažíme vzít s úchopem i jednu ruku a svázat jí k trupu soupeře. Následně se musíme převalit přes soupeře a zároveň jít do boku, kde má svázanou jednu ruku.  Pánví jdeme k zemi. Dopadneme vedle soupeře.

Zvedání soupeře přes (Cross face). – Double leg. Soupeř nám zabere nohy pod kolonami. Pánev tlačíme proti krku soupeře. Nohy se snažíme dát od soupeře. Ruku, na straně, kde má soupeř hlavu, jdeme palcovou stranou ruky na líc soupeře. Vytáčíme soupeřovi hlavu do strany směrem od nás. Chytneme se za hřbet ruky, která jde kolem soupeřovy hlavy. Rotujeme hlavu soupeře od nás, a přitom soupeře zvedáme.

Obrana double leg pod chycením. Podchycení a úskok. Podchytneme jednou rukou pod rukou, druhá ruka jde předloktím do klíční kosti. Side-step (úskok do strany).

Double leg a obrana přes přetočení hlavy. Soupeř nás chce shodit, stihne nám zabrat obě nohy. Snažíme se tlačit pánvi do soupeře kyčlí vzdálenější od soupeřovy hlavy. Na straně, kde má soupeř hlavu nastavíme na čelist soupeři naše předloktí. Na druhé straně obejmeme shora ruku soupeře (Over-hook). Pomůžeme si pánví a zatlačíme proti hlavě a překročíme soupeřovu hlavu na druhou stranu. Chytneme soupeře dlaní za temeno. Skočíme na koleno, které je blíže soupeři a tlačíme hlavu soupeře k zemi. Scvakneme kolonami hlavu soupeře. Jednou rukou se opřeme o zem o dlaň a druhou dáme pod břicho soupeře.  Vytočíme soupeře na bok a překročíme se do pozice (side).

Double leg defence zvedání soupeře (Double underhook). Když nám soupeř útočí po nohou a chce nás shodit, můžeme využít podvlečení rukou pod rameny. Snižujeme těžiště nebo klekneme na jedno koleno. Provlečeme ruce pod rameny a zvedáme je do výšky. Navazujeme vykloněním jednoho boku výšky a přechod do boku nebo zad. 

Double underhook, throw do zad. Whizzer a stáhnutí k zemi. Soupeř nás chce shodit přes zachycení nohou (Double leg takedown). Bráníme shození pomocí toho, že odtahujeme nohy od soupeře (Sprawl). Dáme lokty k tělu a podebereme soupeře v podpaží (double underhook). Zvedáme soupeře a zároveň se mu točíme do zad, pomůžeme si rukou, kterou tricepsem nadzvedneme ruku (Throw). Soupeř bere naši ruku směrem shora (Whizzer – overhook). Jdeme do strany vedle soupeře.  Chytneme rameno soupeře na straně, kde nás soupeř drží. Druhou rukou chytáme shora krk soupeře. Rotujeme do strany, kde nás soupeř drží a trháme rukou, kterou držíme soupeřovu hlavu směrem k zemi. Soupeř by měl padat, kvůli předklonu a ztrátě rovnováhy.

Front headlock. Underhook and chin strap a latteral drop. Soupeř útočí po nohách (double leg). Jdeme rukama dolů a máme ruce u těla (double underhook). Jednu ruku máme v podpaží, druhá ruka chytá bradu (chin strap). Zvedáme ruku, kterou máme v podpaží. Hlavu se snažíme dát dolů. Nastavíme jednu nohu, kterou natáhneme. Sedáme si a přetáčíme soupeře přes sebe

Obrana zábraný double leg a odtažení se. Soupeř nám zabere nohy. Začneme dávat nohy od soupeře (Sprawl). Chytneme soupeře kolem trupu a spojíme si dlaně (Double underhook and gable grip). Úchop dlaní tlačíme směrem nahoru a propínáme ruce, tím se odtahujeme od soupeře. Můžeme využít klepeta (prsty jdou k sobě a palec od sebe) a tlačit ruce do stehen soupeře.

Sprawl do strany a ruka pod břicho. Soupeř se nás snaží shodit na zem pomocí zabrání našich nohou (Double leg takedouwn). Jdeme nohama zároveň do strany a od soupeře, kyčel tlačíme proti soupeři. Dáme ruku ke stehnu a pod břicho. Tak, abychom soupeře od sebe odtahovali, můžeme tlačit ruky i do stehna soupeře, které je k nám blíže.

Obrana při shození a svázání obou noh k sobě a vstávání. Soupeř, nám svázal obě nohy a shodil nás. Svázal nám pomocí rukou obě nohy k sobě. V letu brzdíme rukou, která je na druhé straně od soupeřovi hlavy.  Následně si sedáme. Točíme se směrem k soupeři. Rukou, kterou máme dál od soupeřovi hlavy stlačujeme soupeři temeno směrem k zemi. O druhou ruku se opíráme o dlaň. Točíme se směrem hrudí k zemi a zároveň i do soupeře. Poté se snažíme vytahovat nohy a odcházet směrem od soupeře.

Dril – Nástupy do pozic (Práce před shozením)

 

Rozhození soupeře, změny pásem

 

 • Tahání hlavy dolů. Snažíme se znepříjemnit soupeřovi práci, takže dlaní šaháme (klepeme) po hlavě. Nebo hlavu stahujeme k zemi.

 

 • Útok na nohy. Chytáme soupeřovi nohy anebo po mnich (plácnutím) šaháme, abychom naznačili útok na nohy a rozptylovali soupeře, můžeme pak útočit na hlavu.

 

 

Arm drag. Zrcadlovou rukou chytáme soupeře za zápěstí. Stahujeme ruku soupeře přes jeho střed. Druhou rukou chytáme hluboko za triceps. Přitahujeme si soupeře k sobě. Odkrýváme soupeřův bok. Zároveň jdeme k soupeři. Svážeme ho pomocí rukou, nebo jdeme soupeři do zad.

 

Reverse armdrag. Chytáme zrcadlovou rukou soupeře za zápěstí, tak že máme hřeb daně k tělu soupeře. Soupeř, ruku vytrhává a dělá nám prostor abychom vjeli pod ruku a svázali trup člověka.

Dril – Front head lock (Práce z klinče)

 

Výhoz nohy a gilotina. Jsme v klinči. Zabereme overhook, jdeme vedle soupeře. Zabereme do ramene směrem dolů, nohou švihneme dozadu, jako kdybychom chtěli vyhodit soupeřovu nohu do vzduchu. Jak se sklání, tak se vracíme zpět a zachytáváme gilotinu.

Projití pod rukou. Držíme se v klinči za krkem a za předloktí. Rukou, kterou držíme za triceps bouchneme dlaní do loktu soupeře. Jdeme k tělu soupeře. Hlavu dáme ke hrudi soupeře směrem od ruky, kterou jsme nadzvedávali. Snížíme se v nohou. Procházíme pod rukou soupeře. Svážeme rukama soupeře kolem těla. Přecházíme do boku nebo do zad.

Útěk z gilotiny. Nasadili nám gilotinu. Chytáme soupeřovu ruku naší protější rukou, zabíráme tu ruku, která je u našeho krku za triceps. Hlavu vytáčíme od ruky, kterou držíme za triceps. Druhou rukou jdeme za záda. Stahujeme si soupeřovu ruku a jdeme za soupeřova záda.

Tři nohy ve vzduchu. Nastoupíme na přehoz přes záda. Držíme soupeře za hlavu a za triceps ruky. Natáhneme si soupeře na sebe a otočíme se zády. Pomocí přiskočením nohou, které následně propneme a nadzvedneme soupeře, tím že se ohneme. Kopneme nohou dozadu, přes nohu soupeře a přehazujeme soupeře přes sebe.

Latteral drop. Jednou rukou držíme soupeře za hlavou, druhou rukou máme overhook nebo držíme jen triceps. Nastavíme nohu před soupeřovou na straně, kde držíme ruku. Na druhé straně si nachystáme nohu mezi soupeřovýma. Sedáme si a rotujeme směrem od ruky, kterou držíme za sebe. Při sedání přiložíme nohu na straně, kde držíme hlavu k noze soupeře. Holenní kostí na stehno soupeře, přitahujeme špičku k sobě. Když nepřetočíme soupeře rovnou a spadneme na záda, můžeme ho přehodit přes zaháknutou nohu.

Double leg z klinče. Držíme soupeře rukou za hlavou, pomocí jedné nebo obou rukou. Snažíme se soupeři stáhnout hlavu dole. Jak se soupeř brání a zvedá se nahoru. Jdeme kolenem mezi nohy soupeře. Nabíráme soupeře rukama pod koleny. Útočíme pomocí (Double leg – takedown)

Dril útěky z pozic Grappling/ wrestling

Cíl bránícího: Bránící používá své tělo, aby udržel utíkajícího v dané pozici. Bránící se nesmí dlaněmi dotýkat soupeře. Bránící také nesmí chytat úchopy (Gripy). Bránící může přecházet do výhodnějších pozic. Bránící se učí rozkládat váhu a držet soupeře v nevýhodné pozici, bez pomocí dlaní a úchopů. Jakmile bránící přejde do výhodnější pozice a zajistí ji po několik sekund, tak se vrací zpět. Nepoužívají se páky.

Cíl utíkajícího: Utíkající, chce pouze utéct. Nemůže soupeře ve výhodné pozici páčit ani škrtit. Utíkající může využívat dlaní a úchopů. Dále by měl využívat rozpohybování soupeře do stran a získávat si tak prostor pro své útěky. Útěk se počítá jako přechod do výhodnější pozice, nebo vstávání do postoje.

Čas: Čas by měl být delší na získání zkušeností. Alespoň 5 minut v pasivní pozici a 5 minut v dominantní, můžeme nastavit i delší čas.

Řešení: Po prvním kole, si řekneme možnosti, jaké jsme měli. A ukážeme si nejčastější chyby a co bylo dobře. Poté necháme jet dvojice znovu ať si zkusí poučení v praxi.

Pozice: U pozic střídáme strany, když to je možné.

 • Side – Kříž
 • Mount – vítězná
 • Half guard
 • Butterfly guard
 • Turtle – želva
 • Close guard
 • Quater guard

Poziční sparring 

 

Pozice single-leg s nástupem. Stojíme dva naproti sobě, ruce máme na ramenou, přecházíme do singl leg (zabíráme jednu nohu) nebo double leg a začíná sparing ve chvíli kdy zachytí nohu nebo nohy. Cílem je ubránit nebo shodit druhého na zem. 

 

Záda a vstávání. Jeden chytá záda a shazuje druhého na zem, cílem druhého je vstát a v MMA můžeme jednou rukou bít. Po celou dobu alespoň jednou rukou držíme soupeře. Při házení držíme pás i druhou rukou. Spojíme ruce před tělem soupeře a dlaně rukou míří k sobě. Při vstávání můžeme použít tlak na lopatky soupeře pomocí svého ramene, aby se soupeři hůře vstávalo.

 

Sparing z klinče. Chytneme se v klinči. Hrudí na hruď a začneme sparing. Snažíme se druhého shodit s tím, že se snažíme být u sebe. Přitom můžeme měnit pozice a pozici klinčů.

 

Želva a převrácení na záda. Jeden klečí v pozici želva a druhý se ho snaží přetočit na záda. Klečící se snaží vracet do původní pozice.

 

Střídání se s nástupem. Zabereme single leg nebo double leg. Soupeř nás na znamení, že je připraven plácne do ramene a snaží se nás shodit. Role obránce je utéct nebo shodit soupeře. Role útočníka je shodit soupeře na zem. Člověk, který vyhrává, brání.

 

Techniky a wrestling a dril

 

Shazování pytle jako útok na nohy ve dojicí. Jeden drží boxovací pytel. Pytel není zavěšený. Druhý shazuje pytel pomocí (Double leg) Následně zvedáme pytel a shazujeme.  Snažíme se narazit ramenem.

 

Přehazovaní boxovacího pytle na zemi. Máme boxovací pytel na zemi. Na jednom konci Zvedáme pytel v dřepu. Jak ho zvedneme nad pás. Poté přechytneme pytel tak, že máme dlaně před sebou a přehazujeme pytel na druhou stranu.

 

Penetration step pod lanem. Natáhneme expandér, lano nebo švihadlo. Procházíme pod překážkou pomocí (Penetration step).

 

Suplex s pytlem. Držíme svázaný boxovací pytel. Pytel není zavěšený. Ucho dáme k pytli jednou nohu máme u pytle, druhou dáme od pytle. Následně přikračujeme k pytli. Pomocí pánve vyšvihneme pytel do vzduchu. Jdeme do mostu a přehazujeme pytel přes sebe. Poté dopadáme na pytel.

 

Penetration step pod balónem. Vezmeme si gymnastický balón, který odrazíme od země a necháme skákat. Poté se snažíme dostat pod balónem pomocí zápasnické chůze (penetration step). Snažíme se dostávat pod balónem, který je co nejblíže k zemi. Tak aby se nás nedotkl. Začínáme, když je balón vysoko. Poté se snažíme procházet pod balónem, když je blíže k zemi.

Další techniky wrestling

Zachycení nohy u kotníku. Jednou rukou odstrčíme soupeře dlaní na hruď. Druhou rukou chytáme kotník soupeře na zrcadlové straně. Zvedáme soupeři nohu. Poté můžeme soupeře shazovat.

Zachycení nohy u kotníku V2. Jednou rukou stahujeme soupeři hlavu směrem dolů. Posouváme se dozadu, počkáme, jakmile soupeř našlápne k nám a chytneme soupeři nohu na zrcadlové straně naší volné ruky. Zvedáme soupeři nohu a poté můžeme soupeře shazovat.

Zatlačení v klinči do ramene směrem dolů. Jsme v klinči. Máme jednu naši ruku přes soupeřovu ruku (Over hook). Zatlačíme naším ramenem směrem dolů, na straně, kde máme (over hook). Poté můžeme přecházet do držení hlavy (Front headlock).

Trh dolů a zachycení nohou do protisměru. Držíme se v klinči za hlavu a za ruku. Trhneme několikrát směrem dolů. Počkáme, jak se nám soupeř vzpřimuje. Pouštíme klinč a zachytáváme nohy soupeře pod koleny.

Projití pod rukou. Jsme v klinči. Jednu ruku máme za hlavou soupeře a druhou rukou držíme ruku soupeře. Na straně, kde držíme soupeři ruku, bouchneme soupeře dlaní pod loket. Snížíme se v nohou. Sjíždíme po těle soupeře. Máme rovná záda. Procházíme pod rukou soupeře. Přejdeme do soupeřových zad.

Zachycení ruky a nohy a shození. Zachytneme ruku soupeře za zápěstí. Soupeřovu ruku odtáhneme směrem do strany a směrem nahoru.  Sehneme se a z vnitřní strany zachytíme protější nohu od ruky, kterou držíme. Nohu zachytíme u kotníku. Zvedáme nohu od země. Uděláme krok dozadu a stále zvedáme nohu a táhneme ruku od soupeře.

Zachycená noha u kotníku a trh přes střed a dolů. Zachytneme nohu u kotníku. Držíme nohu, co nejvýš u podpaží. Vy rotujeme trupem směrem přes náš střed. Tlačíme nohu soupeře směrem přes náš střed a směrem k zemi.

Zachycená noha u kotníku a shození s nohou na rameni. Držíme soupeřovi nohu u kotníku. Snažíme se držet nohu až u podpaží. Sehneme se a svou hlavu podvlečeme pod zachycenou hlavu soupeře. Pouštíme nohu soupeře a zachytneme druhou rukou za krkem soupeře. Spojíme si dlaně za soupeřovým krkem a hlavu přitiskneme směrem k soupeři. Díky tomu nám noha nevyjede z ramene. Následně rotujeme soupeře do strany a zároveň k zemi.

Uchi mata, hod přes bok. Chytneme overhook. Nohou jsme před soupeřem.  Stojíme na šířku ramen. Soupeř je za námi. Druhou rukou, kontrolujeme triceps soupeře. Nadhodíme si soupeře i bokem. Kopneme stehnem o stehno soupeře. Jdeme do předklonu a taháme triceps směrem k našemu tělu a vytváříme tím rotaci.

Uchi mata, hod přes obě nohy. Chytneme overhook. Nohama jsme před soupeřem.  Stojíme na šířku ramen. Soupeř je za námi. Druhou rukou, kontrolujeme triceps soupeře. Kopneme stehnem o stehno soupeře. Soupeř je stále stabilní. Jednu nohu natáhneme a dáme je přes obě nohy soupeře. Jdeme do předklonu a taháme triceps směrem k našemu tělu a vytváříme tím rotaci. Převalíme soupeře přes obě nohy.

Rotace a strh z four point pozice. Soupeř je opřený o dlaně a o chodidla, pánev má vzhůru. Ruku blíže k soupeřové hlavě, povlečeme a chytneme soupeře dlaní za krk. Druhou rukou jdeme přes soupeřovi záda a pěst opřeme o stehno. Natažením ruky v pěst nadzvedáme nohu soupeře a rotujeme směrem k zemi a za hlavu soupeře.

Rozhození želvy pěstí do stehna. Soupeř je v zavřené želvě. Stoupneme si vedle soupeře. Dáme jednu nebo dvě pěsti ke stehnům. Propínáme ruce v loktech. Otevíráme tím soupeře na háček.

Zápasnické kladivo pod břichem. Soupeř jde shození přes obě nohy (Double leg takedown). Soupeř nám zabere nohy. Převalíme se přes soupeře. Chytíme jednou rukou soupeře kolem pasu. Druhou nohu chytáme za holeň. Převalíme soupeře přes sebe. Propínáme v průběhu nohy (Sprawl). Držíme stále pás soupeře.

Granby roll ze země obrana. Jdeme po směru kotoulu do strany. Držíme body lock. Následujeme kotoul do strany.

Sekvence wrestling:

Double leg a obrany

 

 1. Double leg takedown
 2. Sprawl
 3. Vysednutí
 4. Granby roll
 5. Obrana granby roll