Adaptace v tréninkovém kontextu znamená zlepšení se v reakci na tréninkový stres. Zlepšovat se můžeme v mnoha směrech.
Nehmatatelná adaptace
Nehmatatelná adaptace příklady:
Hmatatelná adaptace
Měření adaptace:
Adaptace hmatatelná příklady:
Poznámky adaptace
Adaptace a individualita a přirozený pohyb
Co je přirozený pohyb? Těžko zodpověditelná otázka. Může to být věci, které jsme museli dělat v naší dávné historií. Sbírat, běhat, plazit se, lozit, dřepět.
Může to být ale i vše, co dokážeme. Zároveň ale i to, co dokážeme ale neublíží nám.
Co pro jednoho je přirozený pohyb pro druhého ne. Pro někoho, kdo zvedá těžká břemena může být přirozené zvednout těžký předmět, dokonce nemusí mít ani rovná záda, kolena mu můžou jít do strany a bez problému břemeno zvedne a přenese.
Stejné břemeno zvedá starší paní, pro paní je náročné a nepřirozené vzít a odnést stejně těžkou věc. Dokonce by jí to mohlo ohrozit zdraví.
Stejně tak, kdyby kulturista šel na maratonský závod je to pro něj nepřirozené.
Individualita a přirozenost. Z horního textu jsme pochopili, že pro každého člověka je přirozený něco jiného. Člověk je extrémně přizpůsobitelný tvor. Dokáže se adaptovat na různé prostředí.
V čem všem můžeme být individuální:
Představa o pružně stabilním „vnitřním prostředí“ objevem odpovědi sympatoadrenální osy na stres. pojem alostázu a alostatickou zátěž: klíčem všech procesů stresu je mozek. Odpověď na jednotlivý stresor monitoruje, koordinuje a kalibruje distribuovaný, dynamický a plastický neuronální obvod. Tyto procesy (alostáza) mohou být krátkodobě adaptivní, dlouhodobě (alostatická zátěž) mohou být maladaptivní. Souhrnnou odpověď na stres zprostředkovávají obvody limbického koncového mozku, hypotalamu a mozkového kmene. Jednotlivé přenašečové, peptidové a steroidní mediátory stresu užívají časové a prostorové niky, které se překrývají. Existují vztahy k socioekonomickému statusu, zdraví a nemocem. Akutní stres přesouvá prioritu ke zpracovávání emočně významných podnětů na vrub výkonu pracovní paměti. Meditační výcvik zaměřený na tlumení stresu ovlivňuje intrinsickou konektivitu mozku.
Alostáza. Příprava na předvídatelné situace. Šetření energie, lepším využitím energetických zdrojů.
Převádění na nouzový zdroj energie. Stresová reakce. Přizpůsobení na momentální chvíli. Převedení energie z nepotřebných částí těla do potřebných.
Alostáza se přizpůsobuje, aby nemusela využívat přesunování energie a začíná adaptace. Adaptace vzniká při opakovaných situacích, nikoliv jednorázových
Alostatatická zátěž. Je cena, za kterou platí organizmus, aby udržel alostázu. Z hlediska energie.
Opotřebení nebo maladaptace. Zhoršená adaptace. Horší stav, než býval.
Příklad: Udržování ohně, musíme přikládat dřevo, můžou nastávat různé měnící se počasí. Můžeme přihodit málo, nebo velký kus dřeva. Musíme se starat o udržení stálého ohně, efektivně.
Celková alostatická zátěž. Tělo musí zvládat mnoho stresorů naráz. Musíme, tak ovládat, celkový příval stresorů, abychom se nepřetížili.
Stres. Zvýšením alostatické zátěže vzniká v těle zvýšení entropie v organismu. Energie je méně efektivní.
Do allostatické zátěže. Patří: Psychický stres, tréninkový stres, pracovní stres, studijní stres. Musíme zahrnovat veškeré stresové zátěže a kontrolovat míru alostáze.
Stres = Chápeme jako rozladění. Stres může být fyzický i nehmotný.
Stres v tomto pohledu, chápeme pozitivně. Stresu se musíme vystavovat pravidelně, jak fyzickému, tak i psychickému.
Adaptace. Přizpůsobení se na daný stres, a ještě o něco více.
Rovnováha. Správná rovnováha mezi stresem a adaptací je klíč k úspěchu.
Stres a jeho nevyváženost
Nadmíra stresu:
Přebytek psychického stresu – Deprese, syndrom vyhoření.
Přebytek fyzického stresu– Zranění, stagnace výkonu.
Pod míra stresu:
Nedostatek psychického stresu: Neschopnost zvládat situace.
Nedostatek fyzického stresu: Neschopnost zvládat fyzické úkony. Větší pravděpodobnost zranění.
Adaptace
Nedostatečná adaptace
Příklady:
FYZICKÝ VÝKON – REGENERACE = PROTEOSYNTÉZA
KONZUMACE – TRÁVENÍ = REGENERACE
PSYCHICKÝ STRES – ODPOČINEK = POSTRAUMATICKÝ RŮST
Přetížení z konkrétního sportu.
Většina disciplín má totiž svoji “sportovně-specifickou daň” – posun k výkonu v jedné oblasti nevyhnutelně vede k zanedbání nebo přetížení jiný oblastí a principů. Jedním z příkladů této daně jsou posturální stereotypy spojené s vysokou mírou dovednosti v daném sportu.
Únava Vs přetrénování
Únava / vyčerpání:
Přetrénování:
Jak na prevenci, když se mi ještě v daném sportu nic nestalo?
Sportovec zjistí potenciální problémy během několikaminutové konverzace se zkušenějšími kolegy. To nám pak dá rámec, ve kterém pracujeme.
Kompenzační cvičení. Řešením je tady určitý typ “kompenzačního” tréninku. Správně zvolené posilování, mobilita a další nástroje vyváží jednostrannou zátěž. To vede jak k menšímu množství bolestí a funkčních omezení, tak k vyšší dlouhověkosti v daném sportu. A přeneseně se můžeme bavit i o lepší dovednosti: „Pokud mě neomezuje bolest, dokáži více trénovat, což vede k vyšší úrovni v daném sportu.“
Vědět ale nepraktikovat. Spoustu věcí víme, ale neaplikujeme je. Víme, že nemáme jíst velké množství sladkostí, ale jíme je. Víme, že se máme hýbat, ale sedíme u mobilu.
Vědomosti bez užití. Můžeme číst kvanta knížek a dozvídat se o sportu cenné vědomosti. Dokonce můžeme získávat podložené informace. Přesto je v praxi neaplikujeme. Neaplikovat vědomosti je skoro stejné, jako nemít vědomosti.
Aplikace je to důležité. Aplikace vědomostí, je zásadní věc. Dělat to, co jsme se naučili, a to co nám pomůže je zásadní krok. Rozvíjet se bez aplikace nelze. Samotná znalost je nám k ničemu.